Když se dítě učí chodit, řešíme nákup prvních botiček. Až se chodit naučí, přibude nám další starost, pořídit obutí na doma. Možná se ptáte, proč vlastně řešit bačkory na doma? A co vlastně od bačkor očekáváte?
Často slýcháme maminky, jak říkají svým dětem: „nechoď bos, nastydneš“. Děti, hlavně ty o něco starší, většinou obrátí oči v sloup. Nicméně maminky mají většinou pravdu ☺. Od nohou se opravdu nejsnáze nachladne, proto pořizujeme dětem na doma přezůvky. A nejen proto. Pomyslíte si, jak se všude říká, že nejzdravější je právě chůze na boso, naprosto přirozená a pro zdravý vývoj dětské nohy nejlepší. Tak proč pořizovat bačkory?
Ano, venku, na písku či trávě, po kamínkách a nerovném povrchu, všude tam je běhání na boso v pořádku. To ale neplatí o parketách, dlažbě a ostatních pevných površích, které máte doma. Snad jen, pokud máte všude výhradně koberec, můžete nechat dítko běhat bez bot.
Bačkůrky pro nejmenší
Jakmile se dítě naučí chodit, můžeme pořídit bačkůrky. U nejmenších si dáváme opravdu záležet, abychom dětem obouvali kvalitní, kotníkové papuče. Mohou být jak plátěné, což je klasika a nezatěžují tak rozpočet. Často řada maminek volí i na doma kožené sandálky. Je to skvělá varianta a dětská nožka má tu nejlepší oporu, jakou může mít. Záleží, kolik jsme ochotni investovat.
Spoustu příznivců si v poslední době získala značka Befado. Bačkůrky Befado prošly celou řadou testování a splňují nároky na zdravé obouvání. Rozmanité vzory, pro kluky i pro holky, tady si vyberete. Befedo jsou zkrátka bačkory, které se líbí. Nejen barvy a vzory vám padnou do oka. Na výběr je i několik způsobů zapínání. Pro nejmenší jsou nejlepší bačkorky na přezky nebo na suchý zip. Tím se také přibližují klasickým sandálkům, ale pořád si zachovávají lehkost papučí a cenově jsou velice příznivé. Ti starší často volí zapínání na gumičku.
Další sázkou na jistotu jsou oblíbené „pegresky“. Klasické papučky Pegres, jsou vyrobeny u nás, s certifikáty „Žirafa“ a „Česká kvalita“. Bačkůrky jsou se zapínáním na zavazování, na přezku nebo nazouvací na gumičku.
Zdravotní, pohodlné a pěkné? Existují vůbec?
Ať už vybíráte boty na doma, do školky či do školy, nenechte se zmýlit a zlákat levnými a nekvalitními typy. Mějte vždy na paměti, kolik času vaše dítě v bačkorách tráví. Mnohdy i téměř polovinu dne. Až vyrazíte na nákup, zaměřte se na zdravotní stránku, pohodlí, ale i na design. Pokud se nebude dítěti bačkora líbit a dobře nosit, jednoduše ji na nohu nedá.
Jaké by měly bačkory být a co by měly mít?
- Ohebnou a neklouzavou podrážku – důležité pro bezpečnou a lehkou chůzi.
- Pevný opatek – udrží nožku ve správné poloze.
- Špička – nejlépe kulatá. Dětské prstíky musí mít prostor, jak pro chůzi, tak pro růst nohy.
- Stélka – nejlepší je anatomicky tvarovaná, ze savého materiálu.
- Velikost – volte s menším nadměrkem, než u klasických bot na ven, postačí tak 1 cm.
- Typ – ideální, hlavně u malých dětí, jsou papuče kotníkové. Dají kotníku správnou oporu.
- Materiál – prodyšný, ať se noha nepotí.
- Zapínání – jednoduché, ale pevné. Bota musí na noze dobře sedět, děti dovedou pěkně řádit.
- Hmotnost bačkůrek – pokud možno, čím nižší, tím lepší. Papuče by měly být lehké, aby nohu nezatěžovaly víc, než je nutné.
I když zvládáme teorii a víme, co by se mělo a nemělo, stále někdy chybujeme.
Jaké chyby nejčastěji děláme?
Pořizujeme bačkory bez pevné paty
Často se necháme přesvědčit od svých ratolestí a koupíme přezuvky například typu „crocsy“. Tady ale pozor! Pokud není pata v botě dobře fixovaná, není to pro vývoj nohy dobré. Pokud se jedná o bačkory pro školáka, volná pata je přítěží i z hlediska bezpečnosti. Děti umí pěkně řádit a v nazouvákách dojde k úrazu raz, dva. Zkuste být v tomto směru neoblomní, hlavně u nejmenších dětí. Ono je to někdy těžké, děti chtějí být „trendy“ a ty vámi vybrané papuče nejsou prostě „cool“. Nejméně do 3 let věku platí zkrátka pevná pata a kotník.
Volíme nesprávnou velikost
Ať už moc velké nebo moc malé, ani jedno není dobře. Když pořídíte bačkory větší, nožka v nich plave a zapojuje při chůzi jiné svaly, než by měla. Naopak, koupíte-li papuče tak akorát, může dítě za dva týdny krčit v botě prsty a noha se tak deformuje.
Jde to i bez bačkor?
Děti by vám vysvětlily, že jde. Až se vrátí ze školky či ze školy se špinavými ponožkami, tak vám to i dokážou. Nenadávejte jim moc. Zas tak moc se neděje. Pokud je to jen občas, zkuste přimhouřit oči. Pokud má dítko nohu zdravou, pobíhání naboso po vhodném povrchu nevadí.
A jaké máte zkušenosti s bačkorami vy? Nosíte nebo nenosíte, podle čeho vybíráte, máte oblíbenou značku? Podělte se s námi o své tipy.