Občas, když vyrazím do obchodů pořídit svým dcerám boty, mám pocit, že by člověk měl mít pomalu vysokou školu na to, aby pořídil správné a zdravé obutí. Obchody přetékají zbožím, výběr stylů, motivů a barev je takový, až se z toho točí hlava. Jenže proč tedy, když je tak velký výběr, má taková spousta dětí nohy deformované? A nejen nohy. Víte, za co všechno můžou špatné boty? Ploché nohy, vybočené palce a vadné držení těla na sebe nenechá dlouho čekat. Vybíráme tedy boty špatně nebo boty nekvalitní? Při výběru bot se mi někdy doslova kouří z hlavy a mám sto chutí milým dcerunkám říct, že letos budou chodit bosy. To bych to schytala. Jedna chce boty na podpadku, druhá balerínky a třetí by zase lítala jen v žabkách. Mimochodem, všechny tři varianty naprosto nevhodné.
Nedávno mi prababička povídá: „to za nás, my ani boty pomalu neměli a všude lítali bosky“. No jo, je to fakt, babičce je 92 roků a nohy tedy ploché rozhodně nemá. Jenže babičce taky hrozilo maximálně, že ji píchne do nohy včela. Zkuste si ale dneska běhat po parku naboso. To nevíte, na co si dávat větší pozor. Psí exkrementy, rozbité střepy nebo ještě hůře, odhozené injekční stříkačky. Není o co stát. Co tedy dělat? Běhat naboso, jako indiáni, nejspíš asi nebudeme. Jak zdravě obout sebe i své děti? Nebudu to ale až tak zavrhovat, chození naboso smysl má a chodidlům prospívá, jen je potřeba opatrnosti. Nechte děti běhat naboso tam, kde víte, že nic nehrozí. Na zahradě, po písku, po kamínkách. Možnosti jsou, i když celkem omezené.
Barefoot – obutá, neobutá
Co se týká obouvání, v poslední době se rozmohlo tzv. bosé obouvání neboli barefoot. A to i u dětí. Oč se jedná? Zjednodušeně se dá říct, že v barefoot botách budete tak trochu obutí – neobutí. Barefoot totiž znamená obutí, kdy doslova cítíte každý kamínek. Barefoot boty jsou navrženy tak, aby rozložení váhy co nejvíce napodobovalo chůzi bez bot, nečekejte tuhé podrážky, podpadky či jakýkoliv pocit stísnění. U barefoot bot je podrážka tak tenká, že díky ní víte, po čem šlapete a nohy jsou doslova masírovány povrchem, po kterém chodí. Pokud je člověk zvyklý chodit dlouhou dobu v klasických botách, bude to zprvu nezvyk. V barefootech se chodidla nepřetržitě posilují a bota se perfektně přizpůsobí chodidlu. A ne chodidlo botě.
Barefoot, naboso nebo klasické boty?
Co si vybrat a co je tedy správně? Pohledy na věc se různí a člověk nemusí mít názor úplně vyhraněný. A jako u spousty jiných věcí, nejlepší bývá zlatá střední cesta. Nic nehnat do extrému, zkrátka vzít si ze všeho to nejlepší. Co tedy dělat, když chci, aby mé dítě mělo zdravé nohy? Stimulovat je, nenechat nohy zlenivět. Bez práce nejsou koláče, nechte chodidla pořádně pracovat. Při dovádění na koupališti, na trávníku nebo na písku u babičky na zahradě, nechte děti klidně pobíhat naboso. Prostě tam, kde můžete být v klidu, že se nic nestane. Svaly na chodidlech dostanou potřebné impulsy, důležité pro vývoj nožní klenby.
Je to stejné jako při cvičení. Když budete cvičit stále to samé, tělo si na cvik zvykne a svaly nebudou již tak dobře reagovat. To platí i u obouvání. Střídejte to. Stimulujte nohy cvičením, bosým běháním i bosým obutím. A rozhodně nezavrhujte kvalitní, ale opravdu kvalitní boty. Zejména při výběru prvních bot pro nejmenší buďte obezřetní. Pokud se rozhodnete pro barefoot botičky pro nejmenší, vybírejte jen u renomovaných a ověřených prodejců.
Co takhle procházka po městě? Klidně vsaďte na barefoot. Nerovné povrchy, kamenná dlažba, kamínky, štěrk. Navykněte nohy pomalu vnímat.
Chystáte se na výlet do přírody? Tady bych se přimlouvala nejdříve za kvalitní boty s dobrým odpružením. Přeci jen pro úplného začátečníka, tím spíše dítě, by výlet do lesa mohl být trochu šok. Ale pokud již máte nějaké to „bosé chození“ za sebou, klidně můžete zkusit barefoot boty i do rozmanitějšího terénu.
A jak běháte po venku vy a vaše ratolesti?