Už umím mašličku, zavážu si botičku
Kdy začít s učením? Hodně rodičů, hlavně u předškoláků, často volí jako zapínání bot suchý zip. Jednou to ale přijde…ten moment, kdy přijdou na řadu tkaničky.
Na začátku to nejspíš bude chtít pevné nervy a trpělivost, jak pro vás, tak pro vaši ratolest. Nezoufejte, jednou se to naučit musí. Nejde ani tak říct, kdy přesně s učením začít, každé dítě je jinak zručné a vyspělé. Univerzální recept tedy nečekejte. Je dobré, naučí-li se dítko šněrovat ještě ve školce. První pokusy zkuste zhruba ve 4. – 5. roce.
Zavazování bot – vážně nevážně
Je několik způsobů, které se stále dokola tradují a fungují, existují jednodušší, ale i o něco těžší varianty. Dobře míněných rad je spousta. Čím tedy začít? Je to bez debat, děti baví hraní, zábava, prostě škola hrou. A věřte, že u zavazování tkaniček to platí dvojnásob. Není nic horšího, než rozčílený rodič a vztekající se potomek.
Strávili jste odpoledne dobře míněnými radami a vysvětlováním, jakou kličku provléci tím kterým ouškem a výsledkem je lodní uzel? Ano, to na náladě moc nepřidá. Zkuste to nebrat tak moc vážně, tak aby to nebylo „učení mučení“, ale abyste si užili zábavu a legraci. Děti mají v oblibě barvy, co takhle pořídit k výuce barevné tkaničky? A proč ne rovnou i barevnou botu a pořádně velikou?
Přemýšlíte zrovna o dárku k narozeninám? Existuje spousta kreativních hraček a nejrůznější provlékačky patří rozhodně mezi ně. Barevná dřevěná botička nebo šněrovací leporelo bude mít zaručeně úspěch. Hravou a přístupnou formou naučit zavazovat tkaničky, o to přeci jde. Spousta maminek vymýšlí nejrůznější básničky a rýmovačky, aby dětem učení zpříjemnily. Znáte třeba tuto?
Nejdřív uzlík ze dvou konců,
potom na tom kratším kličku,
pak obtočit druhým koncem,
provléknout tím očkem smyčku – a už koukáš na mašličku!
Než se do učení pustíte, máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit:
- Nejdříve si s dítětem popovídejte a vysvětlete mu, proč je dobré umět zavazovat boty. Ono to může být někdy svízel, pokud bylo dítko zvyklé nosit boty na suchý zip. Je ale přeci tolik krásných botiček, které suchý zip nemají…
- Připravte si „metodu“ jakou při učení použijete. Názorné ukazování a postupné zapojování dítěte, zavazování přímo na vlastní botě nebo využití kreativních hraček…je to jen na vás
- Internet je plný výukových videí, ale posadit dítě k počítači, ať se naučí samo, to rozhodně ne. Video použijte pro sebe, pokud tápete a nevíte si rady s vysvětlováním. Věnujte dítěti svůj čas, to je ta nejlepší cesta.
- Další důležitá poznámka – chválit, chválit a chválit. Samozřejmě, pokud se mrňous nevzteká a botu nehází do kouta. Zapomeňte na rčení „nikdo tě nepochválí, tak se pochval sám“. Děti potřebují motivaci. Přináší jim radost, připadají si důležité a šikovné.
Máte už učení zavazování tkaniček za sebou nebo se na to teprve chystáte? Znáte jiné, zajímavé způsoby, jak si se šněrováním poradit? Podělte se s námi a napište nám svoje tipy.